tel+38 (044) 228-48-19   |   +38 (044) 501-78-73

УХВАЛА ХХХІ звітно-виборного з’їзду Асоціації фермерів та приватних землевласників України

          12 червня 2021 року                                                     м. Київ

         Заслухавши і обговоривши питання порядку денного делегати ХХХІ з’їзду Асоціації фермерів та приватних землевласників України

констатують:

         Надзвичайною загрозою не тільки для фермера, а й для Української нації залишається комплекс нерозв’язаних земельних проблем, а саме:

 - від передачі у власність фермерам земель постійного користування до спроб не виваженого розпродажу землі;

- погіршення умов для розвитку фермерських, сімейних фермерських господарств, їх кооперації, розвитку сільської місцевості.

         При цьому слід відзначити негативні дії щодо не виконання Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів та відсутності перспектив продовження реалізації Концепції.

                                      Виходячи з цих позицій ХХХІ з’їзд АФЗУ

                                                        УХВАЛИВ:

 1. Роботу Ради АФЗУ у звітному періоді визнати задовільною.
 2. Звіт ревізійної комісії АФЗУ про фінансову діяльність за звітний період затвердити.
 3. Обрати Президента та керівні органи АФЗУ.

Звернутися

До Президента України

 1. Внести зміни до закону № 552-ІХ за якими відтермінувати запровадження продажу земельних ділянок не раніше звільнення окупованих та анексованих територій України та виплати державного боргу всім іноземним кредиторам. Після прийняття попередніх умов прийняти відповідної законодавчої бази та фінансового забезпечення фермерів  можливості  отримання доступних кредитів для викупу земель за загально прийнятою в Європі ставкою не більше 3% річніх, та на термін не менше ніж на 10 років.
 2. У відповідності до рішення 29 з”їзду АФЗУ видати Президентом України Указ про Десятиліття розвитку сімейних фермерських господарств в Україні (2020-2030 р.р.) відповідно до рішення ООН про Десятиліття сімейних фермерських господарств у Світі.
 3. Внести до Конституції України положення, що визначають сімейний фермерський устрій, як основу аграрного укладу України, та основи побудови демократичного суспільства.
 4. З метою ефективного розвитку фермерського типу господарювання сприяти призначенню на посади заступника Міністра аграрної політики та продовольства України та Генерального директора Українського державного фонду підтримки фермерських господарств представників АФЗУ .
 5. Не допустити знищення (розформування) Національної академії аграрних наук України, її установ, її майнового комплексу і сільськогосподарських угідь, оскільки це стратегічний ресурс держави.

До Верховної Ради України

 1. Внести зміни до закону № 552-ІХ за якими відтермінувати запровадження продажу земельних ділянок не раніше звільнення окупованих та анексованих територій України та виплати державного боргу всім іноземним кредиторам. Після прийняття попередніх умов прийняти відповідної законодавчої бази та фінансового забезпечення фермерів  можливості  отримання доступних кредитів для викупу земель за загально прийнятою в Європі ставкою не більше 3% річніх, та на термін не менше ніж на 10 років.
 2. Розглянути і прийняти законопроекти №№ 5441, 5486-3 (щодо відтермінування розпродажу земель).
 3. Внести до Конституції України положення, що визначають сімейний фермерський уклад, як основу аграрного укладу України та фундамент побудови демократичного суспільства.
 4. Прийняти законопроекти № 2065 та № 2067 від 05.09.2019 р., (щодо набуття права власності на земельні ділянки надані в постійне користування фермерам та їх успадкування).
 5. Розробити Закон України „Про основні засади державної аграрної політики” на основі поданої АФЗУ до Кабінету Міністрів України, Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2020 - 2030 роки та передбачити для виконання цього закону, в частині фінансування малих (сімейних) фермерських господарств та їх кооперації, 2 млрд. грн. з Державного Бюджету України щорічно.
 6. Звернутися до керівників фракцій політичних партій парламенту щодо оголошення Десятиліття розвитку сімейних фермерських господарств в Україні (2020-2030 р.р.) відповідно до рішення ООН про Десятиліття сімейних фермерських господарств у Світі.
 7. Прийняти закон про єдиний податок для фермерських господарств з площею оброблюваної землі до 100 га, який би включав в себе всі платежі, включаючи ЄСВ із сплатою один раз на рік.
 8. Прийняти закон про передачу земель постійного користування у власність фермерського господарства та членам фермерського господарства в разі смерті голови фермерського господарства на ім”я якого був виданий державний акт на землю для продовження діяльності фермерського господарства.
 9. Для фермерських господарств (з площею використання та/або володіння до 100 га) запровадити пільговий режим ПДВ, який би 100%залишався у розпорядженні фермерських господарств для його розвитку.
 10. Встановити граничний рівень вартості оренди землі під приміщеннями (під господарськими дворами), що не перевищує вартості оренди 1 га ріллі.
 11. Невідкладно розглянути і прийняти проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (щодо уточнення порядку отримання ліцензій на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального № 2248 від 09.10.2019 р., який скасовує ліцензування для зберігання пального сільгоспвиробникам.
 12.  Створити Земельний фонд підтримки фермерства.
 13. Під час прийняття Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю № 3743 не допустити накладення штрафів за порушення відомостей у товарно транспортних накладних або інших документах на фермерські господарства, приватних землевласників під час збирання врожаю та його перевезення з поля до приймального пункту. Оскільки вони не мають технічної можливості встановлювати вагу зерна безпосередньо на полі, через те що збирають врожай зазвичай комбайнами вітчизняного та радянського виробництва, які не мають приборів обліку ваги.

До Кабінету Міністрів України

 1. Затвердити розроблену і внесену АФЗУ до Кабінету Міністрів України „Концепцію реалізації державної політики у сфері розвитку сільського господарства та сільського розвитку України до 2030 року”.
 2. Забезпечити виконання Концепцію реалізації державної політики у сфері розвитку сільського господарства та сільського розвитку України до 2030 року, а саме передбачити на її виконання в Державному бюджеті 2021 р. 2 млрд. грн. щорічно, а також подвоєння розміру державної підтримки фермерським господарствам з 2021 року.
 3. Розробити Закон України „Про основні засади державної аграрної політики” на основі чинної Концепції розвитку фермерських господарств та їх кооперації на 2018 - 2020 роки.
 4. Етапи продовження земельної реформи проводити на засадах селяноцентричного спрямування та узгоджувати з АФЗУ - профільною фермерською організацією відповідно до ст. 33 Закону України „Про фермерське господарство”.
 5. Розробити і внести до Верховної Ради України законопроект про передачу земель постійного користування у власність або користування фермерським господарствам (членам ФГ, членам сім”ї) у випадку смерті особи на яку видавалась земельна ділянка в постійне користування для створення фермерського господарства.
 6. Розробити та внести законопроект щодо конституційного визначення сімейного фермерського господарства, як основи аграрного устрою України та основи побудови демократичного суспільства.
 7. Здійснювати всі програми підтримки фермерів та сільськогосподарської кооперації виключно через Український державний фонд підтримки фермерських господарств та продовжити запроваджену та узаконену статутом практику призначення на посаду генерального директора Укрдержфонду.
 8. Забезпечити фінансову потребу фермерських господарств в кредитуванні на чинній основі через Укрдержфонд.
 9. Скасувати ліцензування для зберігання пального сільгоспвиробникам ззагальною площею землі в користуванні до 500 га.
 10. Скасувати положення Постанови КМУ № 1165 що стосуються  блокування (затримки реєстрації) податкових накладних, в першу чергу малих фермерських господарств (до 100 га землі в користуванні).
 11. Внести зміни  до постанови Кабінету Міністрів України
   від 18 січня 2001 р. № 30 „Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами”  щодо скасування вимог отримання дозволів на проїзд сільськогосподарської техніки фермерських господарств в період проведення сільськогосподарських робіт, а саме: у пункт 1. додати слова „крім сільськогосподарської техніки на період виконання сільськогосподарських робіт”.
 12. З метою запобігання проявам грабежів і нападів на фермерів для заволодіння їх грішми та майном, правоохоронним органам посилити контроль і відповідальності за забезпеченням безпечної діяльності  та проживання фермерів та приватних землевласників. 
 13. Створити Земельний фонд підтримки фермерства.
 14. Завершити створення кредитно – гарантійної установи (державне платіжне агентство) для гарантування повернення кредиту фермерами з площею земель в користуванні до 100 га.
 15. Скасувати для фермерських господарств дозволи на зберігання та перевезення добрив та пестицидів.
 16. Недопущення збільшення та додаткового оподаткування фермерських господарств платників ІV групи через підвищення нормативної грошової оцінки землі тощо.
 17. З метою ефективного розвитку фермерського типу господарювання призначити на посади заступника Міністра аграрної політики та продовольства України та Генерального директора Українського державного фонду підтримки фермерських господарств представників АФЗУ.

       

До Міністерства аграрної політики та продовольства України

 1. Зберегли всі існуючі та розробити нові напрямки підтримки діяльності фермерських господарств в 2021 році.
 2. Затвердити Концепцію реалізації державної політики у сфері розвитку сільського господарства та сільського розвитку України до 2030 року.
 3. Здійснювати всі програми підтримки фермерів та сільськогосподарської кооперації виключно через Український державний фонд підтримки фермерських господарств.
 4. Забезпечити фінансову потребу фермерських господарств в кредитуванні на чинній основі через Укрдержфонд.
 5. Надати доручення про продовження видачі Держгеокадастром кадастрових номерів земельним ділянкам наданим фермерам у постійне користування.

Раді АФЗУ

 1. В разі початку проведення всеукраїнського референдуму щодо недопущення продажу українських земель організувати активну участь фермерів, землевласників області.
 2. З метою збереження фермерських господарств довести членам Асоціації необхідність належного оформлення земель постійного користування, а також поінформувати про можливості збереження земельних ділянок відповідно  Постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 922/989/18 від 23.06.2020 року (провадження 12-205гс19), а також судову практику оформлення земель постійного користування за фермерським господарством за зразком фермерів Петриківської районної АФЗ Кіровоградської області.
 3. Забезпечити належну участь фермерів в проведенні акцій протесту для забезпечення всіма конституційними засобами виконання рішень Об’єднаного штабу, Національного штабу, Комітету захисту рідної землі щодо недопущення втрати українських земель від невиваженого законодавства.

4. Головам обласних АФЗ організувати підтримку районних АФЗ, фермерів, інших підприємців щодо невідкладного прийняття законопроекту № 2248 від 09.10.2019 р., що передбачає скасування ліцензування на пальне для всіх підприємців, які не займаються продажем пального, а є кінцевими споживачами пального.

5. Основними напрямками діяльності вважати подальше об’єднання зусиль АФЗУ, СУСОКУ, інших громадських організацій, як потужного селянського руху громадської спілки „Союзу українського селянства”, як альтернативний розвиток агрохолдинізації країни.

 1. Активізувати роботу генеральної дирекції АФЗУ, обласних АФЗ та районних АФЗ щодо доведення кількості фіксованих членів АФЗУ в кількості не менше 50% від кількості фермерів в регіоні в термін до 31 грудня 2021 року. 
 2. Відновити роботу по укладанню угод з комерційними підприємствами по наданню ними преференцій фіксованим членам на взаємовигідних умовах.
 3. Головам обласних та районних АФЗ забезпечити регулярно і в повному обсязі сплату членських внесків.
 4. Головам обласних та районних АФЗУ забезпечити передплату газети «Вісник Фермер України» в кількості не менше 40 відсотків від кількості діючих фермерських господарств регіонів.

         Дану Ухвалу направити Президенту України, Голові Верховної Ради України, Прем’єр-міністру України, керівникам комітетів, фракцій та груп ВРУ, Міністерству аграрної політики та продовольства України.

Головуючий, Президент АФЗУ                                                      В. Гончаренко

          

Наші рекламодавці